درحال بررسی ...
5 تير 1395

آریزو 5، خیز بلند چری در باب طراحی

درواقع، هم خودروسازان چینی و هم همتایان ایرانی شان، هر دو به دنبال «موفقیت» هستند؛ اما هر یک، تعریف خاص و ویژه خود را از این واژه دارد. از نظر خودروساز ایرانی، موفقیت یعنی اینکه شما در بازاری بی رقیب و با خاطری بس آسوده و خیالی سخت راحت، هر نوع خودرویی را با هر قسم کیفیت و قدمتی تولید نموده و به مشتری فلک زده داخلی قالب کنید و همچون میدان های تره بار! که انواع مرغوب تر میوه را از انواع نامرغوب تر آن سوا می کنند و در جعبه هایی متفاوت می نهند، شما هم در اینجا، نسخه های نامرغوب تر را به خریداران وطنی حواله نموده و مرغوب ترها را با شرایطی بس سهل تر و بهایی ارزان تر به کشورهای دوست و هم جوار روانه کنید تا بلکه همواره دعاگو و قدردانتان باشند!

خودرو چری آریزو 5

اما از نظر خودروساز چینی، موفقیت در فتح گام به گام بازارهای داخلی و خارجی خلاصه می شود و هر نوع سهل انگاری در این مورد، حکم نابودی را برایش به همراه دارد. ازاین جهت نام بازار داخلی را در کنار خارجی آن آوردم که سازندگان چینی، برخلاف همتایان کره ای و ژاپنی شان، از همان آغاز، با بازاری مواجه بودند که توسط غول های خودروسازی همچون فولکس واگن، جنرال موتورز، نیسان و… فتح شده و مرکب های رنگارنگ این برندهای بیگانه، خیابان ها و کوچه پس کوچه های کلان شهرهایی همچون شانگهای، پکن، گوآنگژو و تیانجین و … را اشغال نموده بود. خودروسازان چینی از نقطه صفر و تحت فشار سهمگین رقابت از ناحیه این غول های گرسنه! کارشان را شروع کردند و با انبانی خالی از تکنولوژی و با دستانی بس تهی، ذره ذره و کم کم خودشان را ارتقاء دادند و همین امر است که به تلاش آن ها ارزشی مضاعف اعطاء می کند. سازندگان چینی عاشقانه و خالصانه در پی پیشرفت و بهروزی کشورشان هستند و خیلی از اعمال و سلوکشان در این دوره، شبیه به خودروسازان آمریکایی در دهه های نخستین قرن بیستم است، دوران پرشوری که ده ها برند مختلف در بازار بکر آمریکا در حال رقابت و هماوردی با یکدیگر بودند و از تنازع میان آن ها هم فصل نوینی در دنیای خودروسازی، ورق خورد.

خودرو چری آریزو 5

ازجمله شرکت های چینی که سخت در پی فتح بازارهای داخلی و خارجی است، کمپانی چری می باشد. در طی چند سال اخیر، این شرکت در مقوله کیفیت و طراحی به پیشرفت های شایان توجهی نائل آمده و از همین رو در عرصه جهانی و سطوح پایینی بازار توجهات صاحب نظران را بیش ازپیش به خود جلب نموده است. امروزه این مجموعه بر روی مقوله طراحی و کیفیت نهایی محصول، سرمایه گذاری فراوانی صورت داده و به دنبال یک خانه تکانی اساسی در تمامی محصولات فعلی خود می باشد. از همین روست که شاهدیم این کمپانی با سرعتی شگفت آور و پی درپی مدل های جدیدتری را روانه بازار می کند؛ و ناگفته نماند که هر یک از این مدل ها و کانسپت ها هم به نوبه خود از اِلمان های مدرن و مستقلی بهره می برند و مهم تر از همه، هیچ کدامشان هم نسخه های کپی و یا تقلیدی از دیگر گزینه های موجود در بازار، نیستند. با آنکه کمپانی چری با 19 سال سابقه، از اکثر شرکت های ایرانی جوان تر است ولی خروجی کارش به مراتب پربارتر است و از همین حالا می توان آینده درخشانی را برایش پیش بینی کرد. صادرات به ده ها کشور گوناگون در دنیا گواه روشنی است بر این امر.

خودرو چری آریزو 5

از جدیدترین محصولات چری که اخیراً سروصدای زیادی در محافل و سایت های خودرویی به راه انداخته، مدل آریزو 5 است که از آن به عنوان برگ برنده چری در آینده یاد می شود. در این متن سعی می کنیم که به طور مختصر شما را با آن آشنا نماییم.

خودرو چری آریزو 5

یکی از محصولاتی که شرکت چری اخیراً رونمایی نموده است مدل آریزو 5 (ARRIZO 5) است. این خودرو برای نخستین بار در هیئت یک کانسپت و در نمایشگاه خودروی شانگهای ظاهر شد، کانسپت مذکور آلفا 5 نام داشت ولی نسخه اصلی و تولیدی این خودرو، در ماه نوامبر سال 2015 و در نمایشگاه خودروی گوآنگژو به نمایش در آمد. خودروی مذکور قرار است که در اوایل سال 2016 میلادی روانه بازارهای جهانی شود.

خودرو چری آریزو 5

چری آریزو 5 از نمای ظاهری دلپسندی برخوردار است و با آنکه طراحی برخی از بخش های بدنه آن متأثر از محصولات روز هیوندای است ولی این تأثیرات آن چنان زیاد نیست و روی هم رفته از طرح مستقل و نوینی بهره می برد. نمای جلوی آن از طرحی ساده و درعین حال حجیمی برخوردار است و درعین حال، مالامال از المان های مدرن بوده و با پیشرفت های روز دنیای طراحی همگام است. چراغ ها با لنزی شفاف در کناره های کاپوت کشیده آن جای گرفته اند و در تلفیق با نوارهای LED، چهره جذاب و عامه پسندی را برای آن مهیا نموده اند. گرداگرد جلوپنجره خوش ترکیب این خودرو را نوارهای کرومی با دقت وافری فرا گرفته است و در میانه آن نیز دو زه کرومی آرم چری را به لبه پایینی چراغ های جلوی آن وصل می کند که البته رعایت دقیق تمامی این ریزه کاری ها بر طرح پخته این بخش گواهی می دهند. در قسمت عقب آن نیز یک نوار کرومی به سبکی مدرن و امروزی در میانه چراغ های عقب آن جای گرفته است و یک اسپویلر هم در لبه صندوق آن دیده می شود. علاوه بر آن، بخش های پایینی لبه پنجره ها را نوارهای کرومی فرا گرفته است. ابعاد چرخ های نیز تا حدی با بدنه آن متناسب هستند ولی هنوز تا حد ایده آل خود فاصله دارند.

خودرو چری آریزو 5

داخل کابین چری آریزو 5 از لحاظ به کارگیری رنگ ها و خطوط به کار رفته، کمی شلوغ به نظر می رسد. طبق روال این روزها، یک صفحه نمایشگر اطلاعات در میانه داشبورد آن دیده می شود ولی دکمه های کنترلی نصب شده بر روی آن کوچک بوده و استفاده از آن ها برای سرنشینان چندان آسان نیست. صفحه کیلومتر شمار آن از طرحی اسپرتی بهره می برد و با خطوطی قرمزرنگی مدرج شده است و فرمانی سه پره در پشت آن جای گرفته است. درمجموع، در بیشتر بخش های کابین این خودرو از پلاستیک سخت و ارزان قیمت استفاده شده است که با توجه به قیمت آن قابل توجیه است ولی هنوز هم از لحاظ دقت مونتاژ و کیفیت مواد به کار رفته سال ها نسبت به همتایان کره ای و ژاپنی خود فاصله دارد.

خودرو چری آریزو 5خودرو چری آریزو 5خودرو چری آریزو 5

بهایی که برای این خودرو تعیین شده بین 60,000 یوآن (9,800 دلار) الی 90,000 هزار یوآن (14,700 دلار) است. چری آریزو 5، از لحاظ جایگاه در میانه مدل هایی همچون چری آریزو 3 و چری آریزو 7 قرار می گیرد. در آغاز، این خودرو تنها با یک پیشرانه 1.5 لیتری در دسترس خریدارانش خواهد بود. این پیشرانه از توانی معادل 116 اسب بخار و گشتاوری معادل 148 نیوتن متر برخوردار است و با دو نوع متفاوت از جعبه دنده، اعم از دستی و نیز CVT عرضه می شود. کمی بعد، دو پیشرانه 1.2 و 1.5 لیتری توربو هم وارد خطوط تولید خواهند شد. پیشرانه 1.2 لیتری توربو از توانی معادل 132 اسب بخار و گشتاوری معادل 212 نیوتن متر برخوردار است و پیشرانه 1.5 لیتری هم از توانی معادل 145 اسب بخار و گشتاوری معادل 212 نیوتن متر بهره می برد.

طول/عرض/ارتفاع این خودرو معادل 4572/1825/1472 میلی متر و فاصله بین دو محورهای جلو و عقب آن برابر با 2670 میلی متر است.

خودرو چری آریزو 5خودرو چری آریزو 5خودرو چری آریزو 5

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر